המנקים של אקווריומי הצמחיה - �lambda_4במאמר זה יסקור אוהד את הדגים והחלזונות אשר מסייעים לשמירה על אקווריום הצמחייה נקי מאצות. �lambda_4 �lambda_4�lambda_
שלום.
הגעת להודעה זו עקב לחיצת קליק ימני על העכבר ופתיחת תפריטי העכבר. מערכות המידע של האתר ובהן מאמרים וה"ויקיפיש" מוגנים ע"י זכויות יוצרים. כל מאגרי המידע של האתר נבנו לאחר עבודות איסוף ומחקר עמוקות, במטרה לקדם את התחביב ולהעשיר את הידע של הגולשים והחובבים. אי לכך כל מאגרי המידע הינם קניינו הרוחני של האתר וככזה מוגן בזכויות יוצרים. מאגרי מידע הינם כל חומר כתוב המצוי על גבי האתר הכולל בין השאר: מאמרים, מחשבונים, "וויקיפיש" ואינדקסים למיניהם, פרטים על הצוות וכל חומר כתוב או בתמונות המועלה לאתר על ידי צוות האתר או מיופה כוחו לכלל שרתי האתר. כל מאגרי המידע המופיעים על גבי האתר הינם רכושו הבלעדי של האתר ואין לעשות בהם שימוש ללא אישור בעל האתר. אין להעתיקם או להפיצם ללא אישור מבעל האתר אלון ברזילי. שימוש שלא כדין במאגרי המידע יגרור אחריו הפעלת סנקציות משפטיות מכוח החוק.

המשך גלישה נעימה!
Aquarium

Warning: preg_match(): Unknown modifier '2' in /home/discus/public_html/includes/counter.php on line 95

המנקים של אקווריומי הצמחיה

מאמרי צמחי מים / צמחי אקווריום

במאמר זה יסקור אוהד את הדגים והחלזונות אשר מסייעים לשמירה על אקווריום הצמחייה נקי מאצות. המנקים של אקווריומי הצמחייה
שמדברים על ניקיון באקווריומי צמחייה, בראש ובראשונה קופצת לראש סוגיית האצות. במאמר זה אדון בבעלי החיים שניתן לשלב באקווריום צמחייה, העוזרים לנו במלחמה באצות.
קבוצת ה-Loricariidae
קבוצת שפמנונים עגולי הפה שמתחלקת למשפחות רבות כמו אנציטרוסים, היפואנציטרוסים, פלקוסטומוסים, פנאקים, אוטוצינקלוסים, פיקולטיות ועוד. הדגים ממשפחה גדולה זו הגיעו בעיקר מדרום אמריקה, והם ידועים באופיים הנוח. הם מסוגלים לחיות בשלום עם הרבה מינים של דגים, החל מציקלידים וכלה בטטרות הקטנות. סימן היכר של הדגים ממשפחה זו הוא הפה העגול והקשקשים בדמות שריון. הם אינם צריכים לחיות בחיי להקה, וחלקם אף יכולים להפגין אגרסיות כלפי בני מינם. באקווריומי צמחייה הדגים נוטים לאכול בעיקר אצות דביקות (אצת כתמים ירוקה ואצה חומה), המופיעות לרוב על הזכוכית ועל דקורציות. 
הדגים המומלצים ביותר שאינם פוגעים פגיעה יתרה בצמחים הם :
אוטוצינקלוס
 
רצוי לגדל את הדג בלהקות של מעל 5 יחידות, נלחם גם באצות שנדבקות לעלווה רחבה ולצינורות באקווריום.
 
אנציטרוסים
 
נלחם בעיקר באצה חומה שמופיעה בזמן הסייקל. ידוע כדג בעל תיאבון שעלול לאכול עלים עדינים, ובכדי למנוע זאת מומלץ להאכיל באוכל יעודי לשוכני קרקעית או בירק חי.
 
סטוריזומה
 
דג בעל צורה מעניינת. שלאחרונה נאמר לי כי הוא אוכל גם אצה שחורה (טרם יצא לי לראות) עושה עבודה מצויינת בניקוי של אצת כתמים.
 
צאטוסטומה
 
דג בעל פה גדול יחסית שנלחם באצה החומה ביעילות רבה, לא מומלץ לשים 2 זכרים באקווריום.
 
דגים מקבוצות אחרות
שמרלה
 
ידוע כדג בעל תיאבון רב שנלחם בקשת רחבה של אצות. פועל מצויין בצעירותו, אך בבגרותו נוטה לזנוח את האצות ולעבור לאוכל המסחרי שאנחנו קונים לדגים שלנו. עובדה זו מותירה לנו דג אפור וארוך שנוטה לתוקפנות ומתחזר על כל גרגר מזון שנזרק לאקווריום.
 
אוכל אצות סיאמי
 
כמו השמרלה בדיוק, פועל חרוץ בצעירותו ודג עצלן ומעצבן שהוא בוגר. כשהוא צעיר הוא בין הדגים היחידים שאוכלים את אצת הזקן. גם אוכל האצות הסיאמי וגם השמרלה ידועים בזריזותם, ולתפוס דג בוגר באקווריום עמוס צמחיה היא משימה קשה מאוד.
 
דגלון אמריקאי
 
אוכל האצות החוטיות ואצות שיער האולטימטיבי, אך כיום מאוד קשה למצוא אותו בחנויות. מי שמוצא שלא יהסס וירכוש את הדג הנהדר הזה.
 
מולי קלשון שחור
 
ידוע כאוכל אצות חוטיות בעיקר שהוא צעיר, בבגרותו הוא עלול להציק לדגים אחרים. מולי ידוע כדג שמתרבה בקלות, לכן מי שלא רוצה למצוא עצמו עם ים של מולים כדאי לו שירכוש רק זכרים.
 כידוע, להופעת אצות יש גורמים רבים כגון עודף מזון, דג מת שנרקב במקום נסתר ועוד. שינויים בערכי המים מתבטאים לא פעם בהופעתן של אצות. דגים שמסלקים שאריות מזון בצורה הטובה ביותר הם הבוטיות והקורידורסים.
בוטיות
דגים שלרוב פעילים מאוד בחיפושם אחרי מזון, שיעדיפו ברובם את חיי הלהקה. חלק מהבוטיות נוטות לאגרסיביות, לכן מומלץ ללמוד על הדג טרם קנייתו.
בוטיה ליצן
בוטיה שידמונקי
קורידורסים
משפחה גדולה וססגונית שבאה בעיקר מדרום אמריקה. הדגים ממשפחה זו אוהבים את חיי החברה, ותנועתם מוסיפה המון חן לאקווריום. יש לקחת בחשבון שגם הבוטיות וגם הקורידורסים שוכנים בדרך כלל בקרקעית האקווריום, דבר העלול לגרום להעלאת ענני אבק במצעים מסויימים. כיוון שהם נוברים בחצץ תכופות, מומלץ לשלבם רק אחרי שהסתיימה שתילת צמחי הדשא העדינים. משטחי דשא שלא הספיקו להשריש עלולים להיעקר.
 קורידורס פנדה
קורידורס נחושתי
 
חסרי חוליות המתאימים לאקווריומי צמחייה
שרימפסים
חסרי חוליות הדורשים תנאי מים טובים, ומעדיפים חיי חברה. שרימפסונים קטנים ייאכלו במהירות על ידי הדגים שבאקווריום, אלא אם יהיה להם מסתור. שרימפסים בוגרים יכולים אף הם להוות מעדן לבוטיות, גורמים, טטרות גדולות, קשתות וציקלידים. ישנם שרימפסים שרגישים מאוד לתנודות בערכי המים, ולכן לא יתאימו לאקווריומים בהם מתבצע דישון מאסיבי.

 ג'אפוניקה

 דנטיקולה

 שרי

 רד קריסטל
קבוצה זאת מונה פריטים רבים שחלקם מתרבים בקלות ומשמשים כלי יעיל מאוד במלחמה באצות.
חלזונות
 בעלי חיים מקסימים שאוהבים לאכול שאריות מזון ואצות כתמים. רובם אוכלי כל, וניתן למצאם נהנים גם מדגים מתים. החילזון שעושה את העבודה הטובה ביותר הוא חילזון טייגר.
 
המלחמה בחלזונות לא רצויים
כאשר ניקנה צמח מחנות או שנביא גזם מחובב אחר עלול לקרות שעם הצמח יגיעו "טרמפיסטים", שהם חלזונות (או ביצי חלזונות) שמתרבים במהירות ובמספרים עצומים. הוצאת מאות ואלפי חלזונות קטנים מהאקווריום היא משימה לא קלה, ולכן מומלץ לבצע טיפול למניעת התופעה.
ישנם דגים שעוזרים לעשות לדלל את אוכלוסיית החלזונות, ביניהם גם הבוטיות עליהם דנו קודם.
 אבו נפחא ננסי
 
דג מקסים בעל אישיות כובשת שניזון מחסרי חוליות, ואני מחשיב אותו כדג חובה בכל אקווריום צמחייה. חסרונו היחיד הוא בנטייתו להציק לדגים איטיים ולנשוך להם את הזנב. קיימים עוד סוגי אבו נפחות, אך הננסי הוא המתאים ביותר לאקווריום צמחייה מבחינת גודל ורמת אגרסיביות. אצלי מעולם לא נצפתה התנהגות אגרסיבית מצדם כלפי דגים אחרים.
חילזון הלנה
  
חילזון טורף, שבניגוד לשאר החלזונות הוא גם מהיר מאוד. ידוע בתיאבון הגדול שלו וביעילותו בדילול חלזונות חרוטיים.
 
לסיכום, ישנם הרבה דגים שיכולים לעזור לשמור על הניקיון באקווריום צמחייה, אך תמיד מומלץ לטפל באצות טרם הגעתם. מומלץ גם לבצע טיפול למנוע את הגעתם של חלזונות עם צמחים חדשים, את המידע בנושא זה ניתן למצוא בפורום "צמחייה" שבאתר. מומלץ גם לקרוא ב"ויקיפיש" ולהתייעץ כאן בפורום לפני רכישה של דג חדש, בכדי למנוע מצב של שילוב לא מתאים.
אוהד

 

פורסם בתאריך שני, 10 בספטמבר בשעה 22:13:52 על ידי alon
מצטערים, לא ניתן להגיב לכתבה זו.
בחר נושאים אשר קשורים לכתבה זו

מאמרי צמחי מים / צמחי אקווריום

הצג הודעות חדשות
קבוצת אתר אקווריום בפייסבוק
סרט בנושא אקווריום דגי נוי