רביית דיסקוסים - �lambda_4�lambda_4 מאמר המלמד את עקרונות הרבייתם של דגי הדיסקוס�lambda_4�lambda_4 �lambda_4 �lambda_4 �lambda_4�lambda_4 �lambda_4�lambda_4�lambda_4�lambda_4�lambda_4רביית
שלום.
הגעת להודעה זו עקב לחיצת קליק ימני על העכבר ופתיחת תפריטי העכבר. מערכות המידע של האתר ובהן מאמרים וה"ויקיפיש" מוגנים ע"י זכויות יוצרים. כל מאגרי המידע של האתר נבנו לאחר עבודות איסוף ומחקר עמוקות, במטרה לקדם את התחביב ולהעשיר את הידע של הגולשים והחובבים. אי לכך כל מאגרי המידע הינם קניינו הרוחני של האתר וככזה מוגן בזכויות יוצרים. מאגרי מידע הינם כל חומר כתוב המצוי על גבי האתר הכולל בין השאר: מאמרים, מחשבונים, "וויקיפיש" ואינדקסים למיניהם, פרטים על הצוות וכל חומר כתוב או בתמונות המועלה לאתר על ידי צוות האתר או מיופה כוחו לכלל שרתי האתר. כל מאגרי המידע המופיעים על גבי האתר הינם רכושו הבלעדי של האתר ואין לעשות בהם שימוש ללא אישור בעל האתר. אין להעתיקם או להפיצם ללא אישור מבעל האתר אלון ברזילי. שימוש שלא כדין במאגרי המידע יגרור אחריו הפעלת סנקציות משפטיות מכוח החוק.

המשך גלישה נעימה!
Aquarium

Warning: preg_match(): Unknown modifier '2' in /home/discus/public_html/includes/counter.php on line 95

רביית דיסקוסים

מאמרי דיסקוס

 מאמר המלמד את עקרונות הרבייתם של דגי הדיסקוס 

רביית דיסקוסים וגידול הדגיגים – מאמר מקורי של אתר אקווריום

 

יצירת זוג

 
הדיסקוסים מגיעים לבגרות מינית בין הגילאים 10 - 24 חודשים, ואז הם מקבלים את הצבע הסופי והיפה שלהם. הנקבות מגיעות לבגרות מינית מוקדם יותר מהזכרים. כדי ליצור זוג, הסטטיסטיקה מראה שצריך לגדל מינימום 12-10 פריטים צעירים באקווריום עד שייוצר זוג. דרך נוספת ליצור זוג "עובד" היא ה"שידוך" - לוקחים זכר ונקבה בוגרים ומכניסים אותם למיכל ריק לבדם, אך בשיטה זו אין וודאות בהצלחה.
 
כאשר נראה את זוג הדיסקוסים מתבודד, נדע שנוצר זוג. בדרך כלל הזכר גדול יותר מהנקבה, והוא ירחיק כל דג אחר מהמקום שלהם. הזוג הטרי יחפש טריטוריה להטיל עליה, ויסלקו משם באגרסיביות כל דג זר. כמה ימים לפני ההטלה נבחין בחיזורים - מעין "ריקודים" של בני הזוג. יום לפני ההטלה הם יבצעו "תרגיל על יבש" - הטלה מדומה.
 
 
ההטלה
 
לאחר שחזינו בכל ההתרחשויות שלעיל, נכניס משטח להטלה. בדרך כלל מכניסים קונוס חרס / פלסטיקאו צינור PVC. לאחר שנשים את המשטח נראה חיזורים בלתי פוסקים, עד שהנקבה תטיל ביצים. הזוג ישמור על נקיון מקום ההטלה, וירחיק דגים אחרים.מומלץ לאפשר לזוג החדש להטיל מספר הטלות באקווריום הקיבוצי כדי לצבור ניסיון, ולאחר מספר הטלות - לעביר אותם לאקווריום במידות 50*50*50 עם משטח הטלה ופילטר ספוג. על האקווריום להיות ערום, כלומר ללא חצץ ודקורציה נוספת חוץ מהציוד החיוני ומשטח ההטלה. מומלץ שהסיליקון יהיה בצבע שקוף ושהפילטר ספוג יהיה בצבע בהיר (הסבר בהמשך). אפשר לעודד הטלה על ידי החלפות מים תכופות והאכלה במזון חי.
 
 
התפתחות מביצים לדגיגים
 
המים צריכים להיות מעט חומציים - ה-PH יהיה בין 6.2 -6.5. יש להוסיף מי אוסמוזה בהדרגה תוך כדי החלפות מים, ולהגיע למוליכות חשמלית של - 200-300 מיקרוסימנס כדי שהביצים יבקעו. הטמפרטורה של המים צריכה להיות 28-29 מעלות. 24 שעות אחרי ההטלה נוכל לראות אם הביצים הופרו על-ידי הזכר - אם הביצים יהיו בצבע לבן ההורים יאכלו אותם כי הם לא מופרות, אך אם יהיה להם צבעי חום זהוב - סימן שהן מופרות. מומלץ להשתמש במטילן בלו כדי לחטא את המים ולמזער את האפשרות לפונגוס (עובש) על הביצים.בזמן ההטלה, ההורים נעשים כהים באופן קיצוני כדי שהדגיגים ימשכו אליהם. הדגיגים ניזונים מהפרשות שעל - גבי העור של ההורים, הפרשה שנקראת בפי החובבים "מוקוס". זו הסיבה שכדאי שהסיליקון ופילטר הספוג יהיה בצבעים בהירים, וכך הדגיגים לא יטעו בחפשם את ההורים.
 
הופעת הזנבות תתרחש כ- 50 שעות לאחר ההטלה, נוכל להבחין בנענוע זנב קטן מתוך הביצה. הדגיגים יהיו צמודים למשטח ההטלה, ואלה שייפלו ייאספו בפי ההורים, שיירקו אותם חזרה לעבר המשטח. זהו מראה יפיפה !
 
בשלושת הימים הראשונים הדגיגים ניזונים משק החלבון שלהם. לאחר שלושה ימים הם יתחילו לשחות בחופשיות וההורים יזינו אותם משכבת ה"מוקוס" שעל עורם. ישנם מקרים שהדגיגים נמשכים לחפץ כהה אחר באקווריום ומתים מרעב. לאחר שהדגיגים שוחים בחופשיות יש להוציא את כל הדקורציה כולל משטח ההטלה, להשאיר כמובן את פילטר הספוג והחימום, ולכוון את האבן אויר על זרימה חלשה. רצוי גם להוריד את מפלס המים לגובה ההורים פחות או יותר - כדי להגדיל את סיכויי הדגיגים למצוא את הוריהם. זכרו שכיוון שהמערכת תלוייה בפילטר חלש, יש להחליף 20 אחוז מים כל יום. עשו זאת בעדינות.כל הפעולות האלה הן לא חובה, וזה תלוי במיומנות ההורים. יש להתחיל להאכיל את הדגיגים שלושה ימים לאחר שהחלו לעלות על ההורים. כשהזוג צעיר, עלולים להיות מקרים בהם אחד מההורים יהיה חסר סבלנות כלפי הדגיגים המציקים. במקרה כזה, רצוי להוציאו מהאקווריום.
 
 
 

גידול הדגיגים

 
לאחר שבוע עד עשרה ימים מתחילים לתת ארטמיה בעדינות וכמויות קטנות.  הארטמיה חייבת להיות טריה ונקיה מקליפות הביצים. המשמעות היא שיש להבקיע כל עשרים וארבע שעות ארטמיה חדשה, אחרת צפויים לתחילת תמותה שאינה מוסברת.
 
 

איך מבקיעים ארטמיה ?

 
לוקחים בקבוק פלסטיק, חותכים את התחתית הופכים אותו וזה משמש ככלי להבקעת הארטמיה. שמים שתי כפיות מלח גס ומוסיפים את הביצים, אז מכניסים צינור אויר ללא אבן אויר כדי ליצור בועות גדולות. רצוי לשים אור, והמים צריכים להיות בטמפרטורה של 29 מעלות. לאחר עשרים שעות מתחילה הבקיעה והסרטנים הקטנים מתחילים לשחות. הארטמיה צריכה להספיק ל-24 שעות. מומלץ לעשות כל 24 שעות מנה חדשה. כדי להפריד את קליפות הביצים יש להוציא את צינור האויר, אז הקליפות יצופו והסרטנים ישקעו.
 
גידול הדגיגים לבגרות
 
בגיל 3 שבועות עד חודש יש להוציא את ההורים ולהתחיל לגדל את הדגיגים בעצמכם, ללא עזרת ההורים.
ישנם כמה דברים חשובים שכדאי שנעשה:
1) לשמור על איכות המים על ידי ביצוע החלפות מים תכופות.
2) לשאוב רפש ושיירי מזון.
3) לתת מזון הרבה פעמים ביום, מנות קטנות וברמה גבוהה.
את הדגיגים יש להאכיל עד גיל חודש וחצי בארטמיה, ולאט לאט לשלב להם גם אוכל יבש טחון עד שיתרגלו אליו, וכמובן להאכיל מספר רב של פעמים ביום בכמויות קטנות. יש להחליף מים לפחות פעמיים בשבוע, 30% בכל החלפה, ולבצע בעדינות רבה. הספק הפילטר צריך להיות פי 4 מנפח המים, כלומר שמי האקווריום יעברו דרך הפילטר 4 פעמים בשעה.
 
 

מזון

 
המזון המרכזי בגידול דיסקוסים צעירים הוא "לב בקר", כשבתולעים הלבנות משתמשים כמזון תוסף ומעורר כאחד. את הארטמיה ניתן לתת כגיוון, אך לא בכמויות גדולות. ישנם כל מיני מרשמים ללב בקר, עם ויטאמינים, ספירולינה ושאר מיני ירקות (הכל נכון). ניתן לקבל מתכונים מומלצים בפורום דיסקוס באתרנו.
אחרי השלב הראשוני של האכלה עם תולעים לבנות וארטמיה, יש לשלב בהדרגה בשר, עד שאחרי מספר ימים המנה הבשרית הופכת למנה העיקרית. רצוי להאכיל כמה שיותר את הדגים הגדלים, וניתן להאכיל אפילו עד 15 פעמים ביום, כל עוד אין שאריות. תולעים לבנות יש לתת בבוקר ובערב אך בכמויות קטנות יותר מהבשר. בהגיע הדגיגים לגודל 4 אינץ' ויותר, יש להתחיל עם האוכל היבש בכמויות קטנות, על מנת להרגיל אותם למזון.
ישנם דגים שלא יגיעו לגדלים הענקיים. צריך לדעת ולזהות מתי הדג הגיע לגודלו המירבי, מאחר והמשך פיטום יביא להשמנתו ולא בהכרח לגדילתו.
 
 

 
 

לסיכום

 
רביית דיסקוסים וגידול הדגיגים אינה משימה למגדל המתחיל, אך היא ניתנת לביצוע במידה ומקפידים על העקרונות שפורטו במאמר זה. מידע נוסף ותשובות לשאלות העולות תוך כדי התהליך ניתן למצוא אצל מומחי הדיסקוסים של אתר "אקווריום".
 

 

פורסם בתאריך שבת, 28 בספטמבר בשעה 12:20:31 על ידי alon
מצטערים, לא ניתן להגיב לכתבה זו.
בחר נושאים אשר קשורים לכתבה זו

מאמרי דיסקוס

הצג הודעות חדשות
קבוצת אתר אקווריום בפייסבוק
סרט בנושא אקווריום דגי נוי